Ismered azt a mesét, ami úgy kezdődik, hogy egyszer volt, hol nem volt, a kompetenciás tengeren is túl…?
Most 12 ismert szülő, az Edisonplatform Kompetencia-Nagykövetei segítenek abban, hogy az ő történeteiken keresztül jobban megértsük mennyire fontos, hogy a mai világban a rugalmasságot, a kíváncsiságot, a kitartást, az együttműködést vagy éppen a kezdeményezőkészséget erősítsük a gyerekeinknél. 12 kompetencia 12 történetét hoztuk el Nektek.
12 ismert szülőt kértünk fel arra, hogy meséljék el saját tapasztalataikat azokról a kompetenciákról, amelyekre az Edisonplatform szerint a gyerekeknek (és valljuk be, nekünk, szülőknek is) óriási szükségük van a jövőben. Miért fontosak ezek, és hogyan adják át gyerekeiknek? Nézzétek meg a videót, és böngésszetek tovább az oldalon!
Kompetencia-nagykövetek:
Bánhidi Dóra, Borbély Alexandra, Dr. Varga Eszter, Fiala Borcsa, Gianni Annoni, Korn Anita, Kovács András Péter, Linczényi Márkó, Molnár Dóra, Peller Mariann, Priger Inez, Tatár Csilla
Nagykövetek
Bánhidi Dóra, Jógakaland
Irányítás
Kompetencia-nagykövet
Bánhidi Dóra szerint nem az a cél, hogy minden pont úgy történjen, ahogyan mi akarjuk. Amikor felkértük őt, hogy legyen az irányítás nagykövete a Kompetenciás tengeren is túl videó sorozatban, rögtön arra gondolt, hogy vezetésre nem születni kell, hanem azt meg kell tanulni. Csak bólogatni tudtunk. Tartsatok velünk, és hallgassátok meg személyes történeteit! Kövessétek szülőként vele együtt a 12 ismert és hiteles kompetencia-nagykövetet az @edisonplatform oldalán.
Borbély Alexandra
Alkalmazkodókészség
Kompetencia-nagykövet
Borbély Alexandra már gyerekként megtanulta, hogy mit jelent alkalmazkodni másokhoz. Szlovákiai magyarként szlovák óvodába járt, ami rengeteg kihívást jelentett számára. Gyerekkori élményeiről a Kompetenciás tengeren is túl interjú sorozatunkban beszél, ahol azt is elárulja, az alkalmazkodókészség nagyköveteként, hogy ikreinek hogyan tanítja meg az egyensúlyt az alkalmazkodás és a személyi szabadság között. Tartsatok velünk, és hallgassátok meg személyes történeteit! Kövessétek szülőként vele együtt a 12 ismert és hiteles kompetencia-nagykövetet az @edisonplatform oldalán.
Dr. Varga Eszter
Önismeret
Kompetencia-nagykövet
26 évig nem foglalkozott tudatosan az önismerettel, aztán jött egy trauma, és szembe kellett néznie önmagával. Ki kellett járnia a saját útját, hogy ma ti Dr. Varga Eszterre egy erős, tudatos nőként és profi befektetőként tekintsetek. Az önismeret és önbizalom nagyköveteként felkértük őt, hogy a Kompetenciás tengeren is túl videó sorozatban meséljen nektek arról, hogy a gyerekei életében mekkora teret ad az önismereti útkeresésnek. Meg fogtok lepődni! Tartsatok velünk, és hallgassátok meg személyes történeteit! Kövessétek szülőként vele együtt a 12 ismert és hiteles kompetencia-nagykövetet az @edisonplatform oldalán.
Fiala Borcsa
Kommunikáció
Kompetencia-nagykövet
Szeret beszélni, de még mennyire szeret! Nem véletlen, hogy ő lett a kommunikáció kompetencia nagykövete a Kompetenciás tengeren is túl interjú sorozatban. Rázós kérdésként feltettük neki, hogy vajon hogyan kell jól kommunikálni kamaszokkal. Mémekkel!-vágta rá. Bárcsak ilyen egyszerű lenne…Tartsatok velünk, és hallgassátok meg személyes történeteit! Kövessétek szülőként vele együtt a 12 ismert és hiteles kompetencia-nagykövetet az @edisonplatform oldalán.
Gianni Annoni
Szociális és kulturális nyitottság
Kompetencia-nagykövet
Van egy mondás, hogy ha egy olasz ember leül egy olyan asztalhoz, ahol nem beszéli a nyelvet, őt akkor is ismerni fogja mindenki az este végére. Most már értitek, hogy miért lett ő a szociális és kulturális nyitottság nagykövete a Kompetenciás tengeren is túl interjú sorozatunkban. Tartsatok velünk szülőként, mert elmeséli nektek, hogy milyen két országban, kétnyelvű, kétgyökerű gyerekeket nevelni feleségével, Zitával együtt. Kövessétek szülőként vele együtt a 12 ismert és hiteles kompetencia-nagykövetet az @edisonplatform oldalán.
Korn Anita, Ruhastory
Együttműködés
Kompetencia-nagykövet
A nagymamáknak, a balatoni szomszédoknak és a gimis barátnőknek is köszönhető, hogy egy 100 fős stábbal akár élő műsort is tud vezetni Korn Anita, a Ruhastory alapítója. Az együttműködés nagyköveteként meghívtuk őt egy beszélgetésre a Kompetenciás tengeren is túl interjú sorozatba. Többek között arról is mesél nektek, hogy Lujzi lánya akár otthon, akár a játszótéren hogyan tanulja az együttműködés csínját-bínját. Tartsatok velünk, és hallgassátok meg személyes történeteit! Kövessétek szülőként vele együtt a 12 ismert és hiteles kompetencia-nagykövetet az @edisonplatform oldalán.
Kovács András Péter
Kitartás
Kompetencia-nagykövet
Ha 10 poént ír, akkor abból csak 1 lesz igazán ütős. De ehhez az kell, hogy a 9. vicc után se hagyja abba – vallja be Kovács András Péter. Most már értitek, hogy miért lett ő a kitartás kompetencia nagykövete. A Kompetenciás tengeren is túl interjú sorozatban humoristaként és apaként is mesél nektek arról, hogyan kell elköteleződni, és túlélni a nehéz helyzeteket. Tartsatok velünk, és hallgassátok meg személyes történeteit! Kövessétek szülőként vele együtt a 12 ismert és hiteles kompetencia-nagykövetet az @edisonplatform oldalán.
Linczényi Márkó
Problémamegoldás
Kompetencia-nagykövet
Megint Linczényi Márkóval van a probléma…de meg is oldja! A Probléma Hajóssal és Márkóval podcast műsorvezetője a Kompetenciás tengeren is túl sorozatunkban mesél nekünk és nektek. Tartsatok velünk, mert Márk elárulja, hogy apaként hogyan tekint gyerekei problémáira. Kövessétek szülőként vele együtt a 12 ismert és hiteles kompetencia-nagykövetet az @edisonplatform oldalán.
Molnár Dóra (Torna Dóra)
Kezdeményezőkészség
Kompetencia-nagykövet
Nem blokkol le, ha valami újat próbál ki. Persze, felmerül benne, hogy jól csinálja-e, de inkább elhiszi, hogy meg tudja csinálni. A kezdeményezőkészség nagyköveteként meghívtuk Torna Dórát, hivatalos nevén Molnár Dórát a Kompetenciás tengeren is túl videó sorozatba, ahol arról beszél nektek, hogy a gyerekekben hogyan érdemes erősíteni ezt az élet-igenlő kompetenciát. Tartsatok velünk, és hallgassátok meg személyes történeteit! Kövessétek szülőként vele együtt a 12 ismert és hiteles kompetencia-nagykövetet az @edisonplatform oldalán.
Peller Mariann
Kíváncsiság
Kompetencia-nagykövet
Nem tudna műsort vezetni, ha nem lenne kíváncsi. Most viszont nem is kell, mert őt fogjuk kérdezni – a kíváncsiság nagykövetét – a Kompetenciás tengeren is túl interjú sorozatban. Ezekről eddig még nem igazán beszélt a nagyközönség előtt, de most mesél többek között arról is, hogy már gyerekként hogyan vezérelte a kíváncsiság, és milyen előnyei és hátulütői vannak ennek anyaként. Tartsatok velünk, és hallgassátok meg személyes történeteit! Kövessétek szülőként vele együtt a 12 ismert és hiteles kompetencia-nagykövetet az @edisonplatform oldalán.
Priger Inez
Kreativitás
Kompetencia-nagykövet
Priger Inez első emlékképe a saját kreativitásáról egy bunkerből van, amit nemcsak, hogy ő maga épített, de még ki is díszítette csempével belülről. Ilyen és ehhez hasonló élményeit fogja megosztani a kreativitás nagyköveteként a Kompetenciás tengeren is túl videósorozatban. Tartsatok velünk, és hallgassátok meg személyes történeteit! Kövessétek szülőként vele együtt a 12 ismert és hiteles kompetencia-nagykövetet az @edisonplatform oldalán.
Tatár Csilla
Kritikai gondolkodás
Kompetencia-nagykövet
Amikor Tatár Csilla iskolába járt, akkor megkérdőjelezni, kétségbe vonni azt, amit a tanár mondott nem lehetett. Saját bevallása szerint ezt nagyon nehezen élte meg…Többek között ezért is fogadta el a felkérésünket, hogy a kritikai gondolkodás nagykövete legyen, és részt vegyen a Kompetenciás tengeren is túl videósorozatban. Arról mesél, hogy szülőként hogyan neveli erre a nélkülözhetetlen kompetenciára a gyerekeit. Kövessétek szülőként vele együtt a 12 ismert és hiteles kompetencia-nagykövetet az @edisonplatform oldalán.
MIÉRT ÉRDEMES SZÜLŐKÉNT FEJLESZTENÜNK EZEKET A KOMPETENCIÁKAT GYERMEKEINKBEN?
Ismerd meg részletesebben a 12 kompetenciát
Bánhidi Dóra
Irányítás kompetencia-nagykövet
Irányítás
A jó vezetés empátián, kommunikáción és együttműködésen alapszik. A vezetők ösztönzik az innovációt, a kreativitást, és erős csapatokat építenek, ami elengedhetetlen a hatékony együttműködéshez és a változások kezeléséhez. Egy vezetőnek hatása van, így fontos, hogy a fenti kapcsolódó kompetenciák erősítésére is fókuszáljon.
Miért fontos? Gyerekeink nagy részének életében lesz munkahelyi vezetője vagy ő maga kerül ilyen pozícióba, legyen szó akár céges munkakörnyezetről, akár saját vállalkozásról. A vezetőknek nagy hatásuk van a munkakörnyezetre, így közvetve a munkatársaik mindennapjaira egyaránt.
Borbély Alexandra
Alkalmazkodókészség kompetencia-nagykövet
Alkalmazkodókészség
Ez a képesség segít nekik abban, hogy ellenállóbbak legyenek a stresszel szemben, hatékonyabban oldják meg a problémákat, és jobban boldoguljanak az élet minden területén, legyen az iskola, munka vagy személyes kapcsolatok.
Miért fontos? A gyerekek jó ha megtanulják, hogyan legyenek nyitottak az új élményekre, hogyan kezeljék a bizonytalanságot, és hogyan találjanak megoldásokat a váratlan helyzetekben is.
Dr. Varga Eszter
Önbizalom, önismeret kompetencia-nagykövet
Önbizalom, önismeret
Ha ismerjük önmagunkat, akkor jól mérjük fel a képességeinket, határainkat, lehetőségeinket és így sokkal nagyobb eséllyel tudjuk irányításunk alatt tartani az életünket. Az önismeret önmagunk elfogadásának, szeretetének, önazonosságunknak, önértékelésünknek és az önbizalomunknak is alapja.
Fiala Borcsa
Kommunikáció kompetencia-nagykövet
Kommunikáció
Azt jelenti, hogy valaki képes hatékonyan megosztani információt, és megérteni mások üzeneteit.
Miért fontos? Mert segít a gyerekeknek kifejezni az igényeiket, megosztani az érzéseiket, és építeni a jó kapcsolatokat másokkal, ami kulcsfontosságú az iskolában, a családban és a későbbi életükben is.
Gianni Annoni
Szociális és kulturális nyitottság kompetencia-nagykövet
Szociális és kulturális nyitottság
A nyitottság elősegíti az empátiát, csökkenti az előítéleteket, és gazdagítja a gyerekek saját tapasztalatait és világképét. Ezzel a képességgel a gyerekek képesek lesznek pozitív kapcsolatokat kialakítani és fenntartani a sokszínű közösségekben, ami elengedhetetlen egy globálisan összekapcsolt világban.
Miért fontos? Mert segít nekik megérteni és tisztelni a sokféleséget a világban, így jobban tudnak együttműködni különböző háttérrel rendelkező emberekkel.
Korn Anita
Együttműködés kompetencia-nagykövet
Együttműködés
Több esélyünk van az örömtelibb és sikeres életre, ha összefogunk másokkal. Az egyensúlyt jelenti, miszerint úgy érvényesítjük a saját igényeinket, hogy közben nem nyomjuk el másokét.
Miért fontos? Mert megtanulhatják a gyerekek általa, hogy mit jelent a csapatmunka, az összefogás, vagy az összjáték.
Kovács András Péter
Kitartás kompetencia-nagykövet
Kitartás
Olyan minőség, illetve gondolkodásmód, amely magában foglalja a kíváncsiságot, az önmagunkba vetett hitet és a kellő önbizalmat a céljainkat eléréséhez. A hiányosságaink és hibáink elfogadását és újrakeretezését jelenti, ezeknek az erőforrásként való felhasználását, a határaink feszegetését.
Miért fontos? Segít nekik megtanulni, hogy a nehézségek ellenére is lehetnek sikeresek.
Linczényi Márkó
Problémamegoldás kompetencia-nagykövet
Problémamegoldás
Képesség, hogy valaki hatékonyan és kreatívan találjon megoldásokat különböző kihívásokra. Ez magában foglalja az analitikai, kritikai gondolkodási, döntéshozatali és kommunikációs készségeket, valamint a rugalmas és innovatív hozzáállást. Ez a kompetencia különösen fontos a munka világában, ahol a gyorsan változó környezet és az új kihívások folyamatosan megkövetelik a hatékony problémamegoldást.
Molnár Dóra (Torna Dóra)
Kezdeményezőkészség kompetencia-nagykövet
Kezdeményezőkészség
Arra ösztönzi a gyerekeket, hogy maguktól tegyenek lépéseket céljaik felé. Ez azt jelenti, hogy mernek új dolgokat kipróbálni, vállalkozóvá válnak és önállóak lesznek. Ezáltal megtanulják, hogy saját ötleteikre, vágyaikra és céljaikra építsenek, ami önbizalmat ad nekik az élet különböző területein.
Miért fontos? Segít abban, hogy a gyerekek ne csak a reakciókra korlátozódjanak, hanem aktívan alakítsák a saját sorsukat és irányítsák az életüket a vágyaik és álmaik felé.
Peller Mariann
Kíváncsiság kompetencia-nagykövet
Kíváncsiság
A kíváncsi természetű ember aktívan keresi a kihívásokat és az új tapasztalatokat, hogy tágíthassa a látókörét. Fejlődés, innováció, kreativitás – ezek mind a kíváncsiságból táplálkoznak. Az érdeklődés, rácsodálkozás a gyerekek alapvető természete, érdemes megőrizni.
Miért fontos? Segít a gyerekeknek folyamatosan tanulni és nyitott maradni az új lehetőségekre.
Priger Inez
Kreativitás kompetencia-nagykövet
Kreativitás
A kreativitás egy látásmód; olyan nézőpontból szemlélünk helyzeteket, ami által számos egyéb lehetőséget is észreveszünk. Általa egyedien oldunk meg problémákat, rugalmasabban alkalmazkodunk váratlan helyzetekhez, más nézőpontból is rálátunk az életünkre, eredményesebben birkózunk meg a kihívásokkal, lelkesebben éljük a mindennapokat.
Miért fontos? Mert segít a gyerekeknek megoldani a problémákat és felfedezni az új lehetőségeket.
Tatár Csilla
Kritikai gondolkodás kompetencia-nagykövet
Kritikai gondolkodás
Képesség, hogy megkérdőjelezzük a hallottakat, látottakat. Legyen szó akár egy beszélgetésről, egy újságcikkről vagy egy óriás plakátról. A kritikusan gondolkodó ember a hallottakat, látottakat összefüggéseiben értékeli.
Miért fontos? Segít, hogy felvértezzük magunkat a manipuláció és a hibás döntések ellen.
Online iránytű szülőknek
A 12 kompetencia-nagykövetünket szinte mindennap láthatjátok a magazinok címlapjain, a tévében vagy az Instagramon. Szülőnek lenni nekik is sok kihívással jár, akárcsak nekünk és nektek is. Ráadásul ismert emberként nekik még jobban oda kell figyelnünk arra, hogy jó példát mutassanak. Éppen ezért figyelmetekbe ajánljunk 21. Lecke címre hallgató ingyenes kurzusunkat, és a szülőknek szóló tartalmainkat, hogy a 12 nagykövettel együtt ti is a legtöbbet tudjátok adni a gyermekeiteknek. Regisztráljatok, hogy folytathassuk online a párbeszédet!